Salvi Arion SG mahogany
Item No. : 188922
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | épicéa rouge de la vallée de la ... |
Product variations
The specialist's opinion
The Arion SG pedal harp has a unique soundboard producing a projected and balanced sound.
It is an elegant and easily transportable harp.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | red spruce from the Fiemme valley |
| Finish : | mahogany |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 178 cm |
| Width : | 93 cm |
| Soundboard width : | 46 cm |
| Weights : | 37 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps







