Presonus TubePre V2 1-Channel Tube Microphone / Instrument Preamplifier (1/3 19 '')
Item No. : 151305
| Log in : | USB 2.0 |
| Format : | 1/3 Rack |
| Entrées : | 1 |
The specialist's opinion
PreSonus has long been a preamp designer and focuses exclusively on audio quality.
Thus, the TubePre V2 is based on its predecessor by including quality features, for the same price.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Log in : | USB 2.0 |
| Format : | 1/3 Rack |
| Configuration | |
| Entrées : | 1 |
| Bus powered : | No |
| 48V phantom power : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Instrument inputs : | 1 |
| Line outputs : | 1 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 13.97 cm |
| Width : | 13.97 cm |
| Height : | 13.97 cm |
| Weights : | 2.27 kg |
| Miscellaneous | |
| EAN : | XX |

Our specialists at your service
Home Studio Effects
