Presonus Eris Studio 4
Item No. : 208485
| Maximum power : | 50 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Presonus Eris Studio 4 sets a new standard for compact studio monitors.
With a surprising amount of low bass and a wide, well-controlled ideal listening area, you can enjoy precise, high-quality monitoring in even the tightest mixing spaces.
Designed for superior performance in home studios and small professional mixing rooms, the Presonus Eris Studio 4 combines a choice of inputs with sonic precision that puts it in a class of its own.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Monitor Speakers |
| Maximum power : | 50 W |
| RMS power : | 50 W |
| SPL Maximum : | 100 dB |
| Frequency response : | 55 Hz - 20 kHz |
| Amplifier : | Bi-amplified |
| Connectors : | TRS input, RCA input |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 4.5 inch |
| HF : | 1 inch |
| Length : | 17.8 cm |
| Width : | 18.5 cm |
| Height : | 25.4 cm |
| Finishing | |
| Color : | Black |

Our specialists at your service
Studio Monitors






