Shure SM58SE with switch
Item No. : 108220
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Mexico |
Product variations
The specialist's opinion
The Shure SM58SE microphone is "THE" benchmark microphone.
Known throughout the world, it has proven itself for many years.
It is reliable, resistant and its cardioid polar pattern prevents ambient noise from the stage. This version with switch will allow you to mute the microphone when not in use.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 50 - 15.000 Hz |
| Impedance : | 300 Ohm |
| Sensitivity : | -54,5 dBV/Pa (1,88 mV) |
| Switch : | Yes |
| Else : | Slight bump in the mids providing this recognizable sound |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 162 mm |
| Diameter : | 51 mm |
| Weights : | 298 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Microphone clamp, multi-step connection and carrying pouch |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones

















