Audix OM5
Item No. : 166430
| Transducer : | Dynamic |
The specialist's opinion
The Audix OM5 microphone is a dynamic hypercardioid microphone.
It offers a beautiful presence of the voice in the medium.
It's perfect for powerful vocals thanks to its 144dB SPL.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Hypercardioïde |
| Frequency response : | 48 Hz to 19 kHz |
| SPL Max : | 144 dB |
| Impedance : | 200 ohm |
| Sensitivity : | 2 mV/Pa @ 1k |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 176 mm |
| Weights : | 330 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Transport pouch and clip |

Our specialists at your service
Microphones




