Audix OM2 microphone
Item No. : 166429
| Transducer : | Dynamic |
The specialist's opinion
The Audix OM2 microphone is a dynamic hypercardioid microphone.
It is ideal for vocals because it attenuates the bass while emphasizing the high mids, which gives a beautiful clarity of the voice.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Hypercardioïde |
| Frequency response : | 40 Hz to 18 kHz |
| SPL Max : | 140 dB |
| Impedance : | 250 ohm |
| Sensitivity : | - 71.5 dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 176 mm |
| Weights : | 298 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Transport pouch and clip |

Our specialists at your service
Microphones




