Sennheiser e 935 Dynamic Cardioid Vocal Microphone
Item No. : 174847
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Sennheiser e 935 microphone is a dynamic cardioid microphone.
It is designed for spoken or sung voices.
It offers a warm but natural sound rendering.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 40 - 18000 Hz |
| Impedance : | 350 Ohm |
| Sensitivity : | 2.8 mV/Pa à 1 kHz = -51 dB (0 dB = 1V/Pa) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 |
| Diameter : | 47 mm |
| Weights : | 355 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Vocal microphone, dynamic, cardioid, 3-pin XLR-M, black, supplied with clip and pouch |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones






