Sennheiser E845-S
Item No. : 100855
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Sennheiser e 845 S microphone is a dynamic supercardioid vocal microphone.
It offers clarity in the medium-high range and is very insensitive to feedback thanks to its directivity.
Version with Switch
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Frequency response : | 40 Hz to 16 Khz |
| Impedance : | 350 Ohm |
| Sensitivity : | 1,8 mV/Pa |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 |
| Diameter : | 46 mm |
| Weights : | 330 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Vocal microphone, dynamic, supercardioid, on / off switch, 3-pin XLR-M, anthracite, supplied with clip and pouch |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones






