Voice Technologies VT910 Hearhanger beige
Item No. : 142281
| Transducer : | Electret electrostatics |
| Manufacture : | Swiss |
Boullard Price:
179.10The specialist's opinion
The VT910 is an extremely lightweight omnidirectional condenser microphone designed to be worn around the ear and therefore particularly well suited to applications requiring minimal visibility
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Electret electrostatics |
| Directivity : | Omnidirectionnelle |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz to 20 kHz |
| SPL Max : | 122 dB |
| Impedance : | 1 kOhm |
| Sensitivity : | -42 dB ± 3dB 1 V / microbar (7,9 mV / Pa) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1.4 m cable |
| Weights : | 7 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Swiss |

Our specialists at your service
Microphones
