Audix ADX51 Instrument Condenser Microphone
Item No. : 159673
| Transducer : | Electret electrostatics |
The specialist's opinion
The Audix ADX51 microphone is a cardioid condenser microphone.
It is perfect for near or far miking.
It will give you a clear and precise sound. Ideal as an overhead or as an ambient microphone.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Electret electrostatics |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 40 Hz to 18 kHz |
| SPL Max : | 132 dB |
| Impedance : | 100 ohm |
| Sensitivity : | 17 mV/PA @ 1k |
| Else : | Pad atténuateur : Off / -10dB - Coupe Bas : Flat / Cut -150 Hz |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 160 mm |
| Diameter : | 19.5 mm |
| Weights : | 184 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Microphone pouch and clip |

Our specialists at your service
Microphones

















