AKG D112 MKII
Item No. : 182099
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Chine |
The specialist's opinion
The D112 MKII microphone is the successor to the popular D112 cardioid microphone.
It is perfect for recording bass drums, but also bass guitars.
Thanks to its windscreen you can also take back tuba and trombone.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 20 Hz - 17 kHz |
| SPL Max : | 160 dB |
| Impedance : | 210 Ohm |
| Sensitivity : | 1,8 mV/Pa |
| Else : | Filtre anti-pop interne |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 126 x 70 x 115 mm |
| Weights : | 300 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Integrated swivel clamp |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones





