AKG C419L III
Item No. : 100827
| Transducer : | Capacitor |
The specialist's opinion
Ideal for brass and woodwinds, this pickup is small, light and flexible.
Gentle bass attenuation and high frequency boost gives presence and a clear tone.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Hypercardioïde |
| Power supply : | 9 to 52V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20KHz |
| SPL Max : | 126 dB |
| Impedance : | 200 Ohms |
| Sensitivity : | 7 mV/Pa; -43 dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 180mm |
| Weights : | 141 g |

Our specialists at your service
Microphones





