SE Electronics Harp Blaster HB52
Item No. : 186408
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Chine |
Boullard Price:
233.10The specialist's opinion
The SE Electronics HB52 Harp Blaster microphone is a dynamic microphone for harmonica.
it was designed with the help of HOHNER.
Its design allows a good grip and you can control the volume thanks to its deactivatable potentiometer.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Omnidirectionnelle |
| Frequency response : | 22 - 16000 Hz |
| Sensitivity : | 17,8 mV/Pa (-35 dBV) |
| Else : | Volume control (High-End Bourns potentiometer) on the housing, can be deactivated |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 78 mm |
| Diameter : | 50 mm |
| Weights : | 205 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Leatherette bag, microfiber cloth and instructions |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones
