Rode Lavalier lapel microphone
Item No. : 146616
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Australia |
The specialist's opinion
The Rode Lavalier microphone is an omni-directional lavalier condenser microphone.
Its small size makes it inconspicuous and it's perfect for interviews or podcasts.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Omnidirectionnelle |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 60 Hz - 18 kHz |
| SPL Max : | 110dB |
| Sensitivity : | -33.5dB re 1 Volt/Pascal (21.00mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1kHz |
| Else : | Connection: MiCon |
| Dimensions and weight | |
| Length : | Cable: 1.2m |
| Weights : | 1 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | MINIFUR-LAV windscreen - WS-LAV windscreen / popscreen - LAV-CLIP cable guide - Storage / transport box |
| Manufacture : | Australia |

Our specialists at your service
Microphones


