Shure MV7-K Black
Item No. : 188730
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Mexico |
The specialist's opinion
The Shure MV7-K microphone is inspired by the legendary SM7B.
It is a dynamic hybrid microphone with USB and XLR outputs.
It can therefore be used directly on a computer or on an analog mixer. Find a warm sound (radio type) on your podcast or streaming.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 50 - 16000 Hz |
| SPL Max : | 132 dB |
| Sensitivity : | XLR -55 dBV/Pa (1,78 mV) à 1 kHz - USB -47 dBFS/Pa à 1 kHz |
| Else : | DSP Modes (Presets): Near / Far, Dark / Natural / Bright |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 53,6 mm |
| Diameter : | 66,5 mm |
| Weights : | 550 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Bracket, 3m Micro-B to USB-A cable and 3m Micro-B to USB-C cable |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones






