Shure MV7 + Podcast Microphone White
Item No. : 204521
| Transducer : | Dynamic with processor |
| Manufacture : | Chine |
The specialist's opinion
The MV7 + is the latest version of a microphone designed for creators who want to take control of their sound and immerse themselves in a vibrant world of color.
Capture broadcast quality sound, even in the most difficult places, and customize the new LED touch strip to perfectly match your style.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic with processor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 10V |
| Frequency response : | 50-16'000 Hz |
| SPL Max : | 128 dB SPL |
| Impedance : | 350 Ohm à 1 KhZ |
| Sensitivity : | ( 1 kHz, open circuit voltage with XLR connection) -55 dBV/Pa (1.78 mV) ( 1 kHz, open circuit voltage with USB-C connection) -33 dBV/Pa |
| Switch : | Yes |
| Else : | Auto-Level Mode, Digital Popper Stopper, Real-time Denoiser, Tone Slider, Reverb, Compressor, Limiter, High-Pass Filter |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 573 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones






