Audio Technica AT2020 cardioid condenser microphone for studio
Item No. : 134915
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
110.–The specialist's opinion
The Audio Technica Pro AT2020 microphone is a studio microphone for picking up vocals or instruments.
It is an ideal solution for small budgets without denigrating the quality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20-20 000 Hz |
| SPL Max : | 144 dB |
| Impedance : | 100 ohm |
| Sensitivity : | –37 dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 162 mm |
| Diameter : | 52 mm |
| Weights : | 345 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Fixing for feet - Threaded adapter - Soft case |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones




