Audio Technica AT4080 Microphone studio à ruban
Item No. : 151269
| Transducer : | Ribbon |
| Manufacture : | Japan |
Boullard Price:
1'200.–The specialist's opinion
The Audio Technica Pro AT4080 microphone is a hand-assembled studio microphone that is inspected for 100% quality control.
It has a warm and natural sound and a perfect and precise sound reproduction that will suit all sound enthusiasts.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Ribbon |
| Directivity : | Figure 8 |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 18 kHz |
| SPL Max : | 150 dB |
| Impedance : | 100 Ohm |
| Sensitivity : | -39 dB (11,2 mV) re 1V à 1 Pa |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 177.5 mm |
| Diameter : | 53.4 mm |
| Weights : | 474g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | AT8449aSV shock mount for 5/8 ”-27 threaded feet; dust cover; protective case |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Microphones




