SE Electronics Large Diaphragm Series TUBE Z-5600a II Large Diaphragm Tube Mic 9 pole pattern
Item No. : 136104
| Transducer : | Electrostatic lamp |
| Manufacture : | Chine |
Boullard Price:
1'071.–The specialist's opinion
The SE Electronics Z-5600a II microphone is a condenser tube microphone.
It has 9 selectable directivities on the case (Omnidirectional, cardioid, figure in 8 and 6 intermediate positions).
It also has a -10dB attenuator pad and a low cut filter, which makes it extremely versatile.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Electrostatic lamp |
| Directivity : | Multi directivity |
| Power supply : | Externe |
| Frequency response : | 20Hz-20KHz |
| SPL Max : | 135dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | 14.1mV/Pa - 37 ± 1dB(0dB=1V/Pa 1000Hz) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 192 mm |
| Diameter : | 60 mm |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Flightcase, power supply, cables and suspension |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones
