SE Electronics sE-4400a Large Diaphragm Class A-FET Cond. Mic
Item No. : 140186
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Chine |
Boullard Price:
599.–The specialist's opinion
The SE Electronics sE4400a microphone is a studio condenser microphone.
It is based on the same capsule as the 2200a, but in a double capsule version, which allows it to obtain several polarities (cardioid, hypercardioid, figure 8 and omnidirectional) which makes it very versatile.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Directivity : | Multi directivity |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 122/132/142 dB (0/-10/-20 dB pad) |
| Impedance : | 50 Ohm |
| Sensitivity : | 25.12 mV/Pa (-32 dB) |
| Else : | 2 low cut (60Hz and 120Hz) - 2 attenuation pads of 10 and 20dB |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 280 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones
