SE Electronics Microphone Studio Bundles sE-X1S Studio Bundle sE-X1S + sE-RFX + Cable + POP Bundle
Item No. : 143213
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Chine |
Boullard Price:
290.15The specialist's opinion
The SE Electronics sE-X1S Studio Bundle microphone is a pack including an sE X1S cardioid condenser microphone, an sE RF-X acoustic shield, an elastic suspension with pop filter and a 3m microphone cable .
It's a perfect set to start in the home studio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 125 dB |
| Impedance : | 125 Ohm |
| Else : | Low Cut Filters: 80Hz, 160Hz Attenuator Pad: 0dB, -10dB, -20dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 168 mm |
| Diameter : | 58 mm |
| Weights : | 440 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Composed of an sE X1S microphone, an sE RF-X acoustic screen, an elastic suspension with pop filter and a 3m microphone cable |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones
