Kawai VPC-1 Virtual Piano Controller
Item No. : 164823
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
The specialist's opinion
The Kawai VPC-1 Virtual Piano Controller is an advanced digital piano controller designed to deliver an authentic virtual piano experience.
It has an 88-key hammer-action keyboard with a very realistic touching action, as well as an ergonomic and intuitive control panel.
It is compatible with many virtual piano software, giving you access to high-resolution piano sounds.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Configuration | |
| Number of keys : | 88 |
| Keyboard | |
| Type of keys : | Action RM3 Grand II |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Light 1/2/3/4, Normal, Heavy 1/2/3/4, Off (Constant), User Touch Curve |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Type d'interface : | Buttons |
| System languages : | English |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Connectors | |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 138 cm |
| Width : | 42.5 cm |
| Height : | 18.5 cm |
| Weights : | 29.5 kg |

Our specialists at your service
Keyboards
