Arturia KeyLab Essential 49 mk3 White
Item No. : 200939
| Color : | White |
| Number of keys : | 49 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
Product variations
The specialist's opinion
The new Arturia KeyLab Essential 49 MK3 offers everything you'd expect from a controller in a simple, expressive keyboard for production and performance.
This includes a comfortable keyboard, touch-sensitive DAW integration and a well-thought-out layout that makes creating easy.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | KeyLab Essential |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 49 |
| Type of keys : | Hybrid piano/synth velocity-sensitive keys |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Front Panel | |
| Controllers : | 1 click encoder, 9 rotary encoders, 8 transport switches, 4 control switches, 8 tactile pressure-sensitive pads |
| Display screen | |
| Screen type : | 2.5" (6.35cm) LCD display with context-sensitive keys |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Connectors | |
| Noon : | MIDI OUT only |
| USB to host : | Yes |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | Usb cable |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 790 mm |
| Width : | 240 mm |
| Height : | 70 mm |
| Weights : | 2.76 kg |

Our specialists at your service
Keyboards




















