Arturia Keylab 49 MK3 White
Item No. : 206501
| Color : | White |
| Number of keys : | 49 |
| Number of pedals : | 1 connecteur Sustain, 1 connecteur ... |
Product variations
The specialist's opinion
The Arturia Keylab 49 MK3 White is a 49-key MIDI controller designed to deliver an exceptional playing experience for musicians and producers.
Featuring an elegant white design, this keyboard perfectly controls music software and DAW integrations.
Thanks to its backlit pads, Rotary encoders and faders, it offers intuitive and versatile creative manipulation. With comprehensive connectivity options, the Keylab 49 MK3 is the must-have tool for modern studios.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | KeyLab |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 49 |
| Type of keys : | Semi-weighted with aftertouch |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1 Sustain connector, 1 Expression connector |
| Display screen | |
| Screen type : | LCD |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Connectors | |
| Noon : | IN OUT |
| USB to host : | Yes |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | USB cable, User manual |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 787 mm |
| Width : | 278 mm |
| Height : | 74 mm |
| Weights : | 6.1 kg |

Our specialists at your service
Keyboards
























