NUX NTK 37 Midi Keyboard Controller 37 Notes
Item No. : 207800
| Number of voices : | - |
| Number of keys : | 37 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
When you're on the move and need to work fast, the NUX NTK 37 is your ideal companion.
Its intuitive controls give you instant access to the essentials of your projects and sounds, simplifying complex tasks for optimum efficiency, wherever you are.
Optimize your favorite DAW with the NUX NTK 37's dedicated control integration. This controller offers intuitive control of popular DAWs such as Cubase, Logic Pro and Pro Tools via Mackie, Hui and CC protocols, putting essential mixing, transport and control functions at your fingertips.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | - |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Aftertouch : | Yes |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | DAW Presets: 8 1 (User) |
| Controller Section : | 9 faders, DAW Controls |
| Nombre de user : | User Scenes: 16 Scenes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | MINI OUT only |
| Feed type : | USB |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 203 mm |
| Height : | 51 mm |
| Weights : | 4 kg |
| Length : | 736 mm |

Our specialists at your service
Keyboards


