Presonus Studiolive 16.0.2 Digital-Mixer / Interface 16Ch. 4 Aux Dynamics 2xFX 2x GEQ USB
Item No. : 148324
| Number of channels : | 16 |
The specialist's opinion
With a small footprint, the compact 16-channel StudioLive 16.
0.2 USB offers 8 mono input channels, 4 stereo channels and 4 high-quality, 60mm fader aux busses.
You get generous analog I / O, 12 XMAX Class A solid-state mic preamps, Talkback input with Class A mic preamp, extensive signal processing with physical controls, MIDI control, precise measurement, and a powerful interface. Integrated multi-channel recording. As with all StudioLive mixers, the 16.0.2 USB comes with a tightly integrated suite of audio recording, monitoring and analysis software. This blender is so light and compact that you can easily hold it in one hand and slip it under your arm. StudioLive 16.0.2 USB mixers deliver a lot of DSP power, with no limitations, no shared resources, no knowing what processing is available. You have all the treatment available at all times, without compromise or caveat. The single Fat Channel provides a compressor, limiter, expander, and 3-band semi-parametric EQ on each channel and bus; a high pass filter on each channel; phase inversion for mic channel preamps; a library of professionally designed presets; and the ability to selectively store and recall processor settings. A 31-band stereo graphic EQ is on the main bus. To top it off, you get two 32-bit delay / reverb effects processors, each with its own dedicated mix bus and a library of useful effects presets. Connect a StudioLive 16.0.2 USB mixer and you'll instantly hear the detail and clarity you expect from a much more expensive console. StudioLive mixers operate up to 48 kHz for high-definition mixing and recording. High-quality Burr-Brown converters at every input and output deliver best-in-class 118dB dynamic range, so you can capture every high and low with great precision and without audible distortion. And our XMAX mic preamps deliver an incredibly high head height, deep lows, smooth highs, and a rich overall tone. StudioLive 16.0.2 USB's built-in multitrack recording interface is tightly integrated with the rest of the mixer, and it's not an afterthought. The 16 channels and the main mix are streamed to your connected Mac or Windows PC via USB. Each channel can independently access its analog input or its dedicated digital return from your computer.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 16 |
| Microphone inputs : | 12 |
| Mono / line inputs : | 16 |
| Stereo inputs : | 4 |
| Auxiliaries : | 4 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Effects : | 2 customizable internal effects sends (reverb and delay) |
| Else : | 31-band stereo EQ on the master bus |
| Interface audio : | 18 x 16 channel digital recording interface via USB 2.0 (24-bit / 44.1 kHz and 48 kHz) |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR et Jack |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 40.6 cm |
| Width : | 39.7 cm |
| Height : | 14 cm |
| Weights : | 9.07 kg |
| Miscellaneous | |
| Materials : | metal frame |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers





