Presonus 32SX Faders 40 mixing channels 26 busses
Item No. : 181998
| Number of channels : | 32 |
The specialist's opinion
32-channel digital mixer with 128-channel 64x64 USB interface.
Compact with 25 tactile and motorized faders.
Still with the benefits of Series III, even more advanced features as well as a more powerful audio engine, a redesigned scene manager, a new FLEX FX multi-effects processor and the complete software package with Studio One® Artist, for a fully integrated experience both on stage and in the studio. It is quite simply the evolution of the digital mixer!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 32 |
| Microphone inputs : | 32 |
| Mono / line inputs : | 16 |
| Stereo inputs : | 2 |
| Auxiliaries : | 16 |
| Phantom power : | yes per channel |
| Compressor : | yes |
| Effects : | FLEX FX multi-effects processor with 4 slots to load legendary reverb emulations and delays with 4 dedicated effects buses. |
| Else : | Integrated SD card multitrack recorder with Virtual Soundcheck - HD screen and metering on each slice - DAW mode - Extensive integration into Studio One - MCU mode optimized for Logic - HUI mode optimized for Pro Tools - Complete software solution: UC Surface; Capture; Studio One Artist; QMix-UC |
| Interface audio : | 128-channel USB interface (64x64) |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 65 cm |
| Width : | 58.4 cm |
| Height : | 16.6 cm |
| Weights : | 13.6 cm |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers





