QSC TouchMix 8 Compact Digital Mixer
Item No. : 162580
| Number of channels : | 12 |
The specialist's opinion
TouchMix mixers are compact digital consoles with touch screens that can also be controlled remotely.
Ability to record directly to hard drive, making them very versatile.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 12 |
| Microphone inputs : | 8 |
| Mono / line inputs : | 4 |
| Stereo inputs : | 2 |
| Auxiliaries : | 4 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | 4 professional effects engines (reverb, echo, delay, chorus) |
| Else : | IOS mixer app for iPad via Wi-Fi: provides access to all mixing functions |
| Interface audio : | Direct recording and playback of multitrack wave files on hard disk. Ability to record all input channels plus a user-selected stereo output pair. |
| Integrated audio player : | yes |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 33.3 cm |
| Width : | 25 cm |
| Height : | 7.9 cm |
| Weights : | 1.95 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Mixers



