Soundcraft SIGNATURE12 12 + 2/2 Live- / Rec Desk USB
Item No. : 169820
| Number of channels : | 12 |
Boullard Price:
550.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Soundcraft Signature Series mixers are consoles made with the same components as the high-end series.
They have a 2 x 2 audio interface and even all channels for the MTK series.
The high-quality LEXICON effects will enhance your mixes.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 12 |
| Microphone inputs : | 8 |
| Mono / line inputs : | 6 |
| Stereo inputs : | 3 |
| Auxiliaries : | 2 |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | Built-in Lexicon effects |
| Interface audio : | 2-channel digital audio interface via USB port Ableton Live 9 Lite software included |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 38 cm |
| Height : | 38.8 cm |
| Weights : | 5.66 kg |

Our specialists at your service
Mixers





