Mackie SRM450V3 12'' Active Speakers
Item No. : 163609
| Maximum power : | 1000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Mackie SRM450V3 bi-amplified speaker gives a beautiful and precise sound, very practical thanks to its low weight and its size.
It can also be used on the front panel as well as on the stage monitor, its 4 operating modes making it very versatile.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 1000 W |
| RMS power : | 500 W |
| SPL Maximum : | 128 dB |
| Frequency response : | 47 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 90º x 45º |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | Mic or line input XLR / 6.3mm jack and RCA |
| Bluetooth : | No |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| HF : | 1.4" |
| Length : | 37.6 cm |
| Width : | 40.6 cm |
| Height : | 66.3 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 16.8 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Sound speakers








