Mackie DRM215 12'' Active Array Loudspeaker
Item No. : 181191
| Maximum power : | 1600 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The active speakers of the DRM series all have an efficient DSP as well as a control screen that allows you to quickly access the settings.
Its plywood construction ensures robustness and a very good sound quality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 1600 W |
| RMS power : | 800 W |
| SPL Maximum : | 135 dB |
| Frequency response : | 43 - 20000 Hz |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | 2 independent microphone / line / instrument combo inputs, and 1 stereo mini-jack auxiliary input |
| Bluetooth : | No |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 15" |
| HF : | 1.4" |
| Length : | 43.2 cm |
| Width : | 46 cm |
| Height : | 71.9 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 26 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Sound speakers








