HK Audio Premium:Pro 10XD 10'' Active Speakers
Item No. : 172147
| Maximum power : | 1200 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The HK Audio Premium Pro 10 XD speaker is a speaker that has proven itself for many years.
With its cutaway, you can use it as a monitor as well as on the front.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 1200 W |
| SPL Maximum : | 122 dB |
| Frequency response : | 81 - 16000 Hz |
| Opening angle : | 90° x 55° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | 1x XLR-Jack In, 1x XLR Through |
| Bluetooth : | No |
| Else : | Angle in return mode: 35 ° |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 10" |
| HF : | 1" |
| Length : | 29 cm |
| Width : | 34 cm |
| Height : | 49 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 13.2 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |
| Manufacture : | Germany |

Our specialists at your service
Sound speakers








