HK Audio Linear5 MK2 115FA 15'' Active Speakers
Item No. : 173886
| Maximum power : | 1000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The HK Audio Linear5 112FA loudspeaker is a professional bi-amplified loudspeaker that guarantees you a very good sound pressure.
Its 1000 watt power and its EQ will allow you to adapt to all kinds of situations.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 1000 W |
| SPL Maximum : | 135 dB |
| Frequency response : | 64 - 18000 Hz |
| Opening angle : | 60 ° - 90 ° (asym.) X 55 ° rotating bell |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | Inputs: 2 x XLR / jack combo, Outputs: 2 x XLR line out |
| Bluetooth : | No |
| Else : | Natural angles when mounting on a stand: 3 or 7 ° |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| HF : | 1" |
| Length : | 36.5 cm |
| Width : | 37 cm |
| Height : | 67 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 24 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |
| Manufacture : | Germany |

Our specialists at your service
Sound speakers








