Mackie Reach 720W
Item No. : 169444
| Maximum power : | 720 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Mackie Reach speaker is an All in One system that delivers very clear sound in a very flexible format!
Capable of playing the role of front and back simultaneously with its speakers on the sides.
Integrated mixer with anti-feedback and 16 effects presets.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Public address system |
| Maximum power : | 720 W |
| RMS power : | 360 W |
| SPL Maximum : | 126 dB |
| Frequency response : | 55 - 17000 Hz |
| Opening angle : | 250° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - 4 XLR / jack combo inputs, 1 Aux input 3.5mm jack, 1 Line In input - 1 headphone output 6.35mm jack, 1 Line Out output in 6.35m jacks |
| Bluetooth : | Yes |
| Else : | - Speaker system installed on the sides of the cabinet with a dedicated volume control. - Each covered area can be controlled independently thanks to the Mackie Connect application. |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 2 x 6.5" |
| HF : | 3 x 1" |
| Length : | 24.1 cm |
| Width : | 21.8 cm |
| Height : | 71.1 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 14.2 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Sound speakers
