HK Audio Element E835 Mid / High Unit Passiv Speaker
Item No. : 161610
| Maximum power : | 300 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The HK Audio Elements E835 passive satellite speaker is the medium high part of the HK AUDIO ELEMENT systems.
It is the equivalent of 2 E435 speakers.
By mixing the elements of this series you will find great versatility to adapt to all your performances.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Array system |
| Maximum power : | 300 W |
| SPL Maximum : | 100 dB |
| Frequency response : | 140 - 20000 Hz |
| Connectors : | 1x E-Connect in, 1x E-Connect out |
| Bluetooth : | No |
| Impedance : | 8 Ohm |
| Dimensions and weight | |
| HF : | 8 x 3.5" |
| Length : | 12 cm |
| Width : | 11 cm |
| Height : | 72 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 4.5 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Germany |

Our specialists at your service
Sound speakers




