NUX PA50 Personal Monitor E-Drum Bass Vocal 50 Watts
Item No. : 181175
| Maximum power : | 50 W |
| Color : | Wood |
The specialist's opinion
The NUX PA50 loudspeaker is an amplified monitor designed for electronic drums, vocals, keyboards, acoustic and electric instruments.
Very small and light, it is easily transportable.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 50 W |
| Connectors : | Dual input channels 1 x 6.35mm jack input and 1 XLR input AUX-IN and AUX socket OR |
| Bluetooth : | No |
| Else : | Egaliseur 3 bandes |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 6.5" |
| HF : | 1" |
| Length : | 60 cm |
| Width : | 40 cm |
| Height : | 40 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Finishing | |
| Color : | Wood |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Sound speakers
