Yamaha DXS15 MKII 15 '' Subwoofer
Item No. : 165318
| Maximum power : | 1020 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Yamaha ProAudio DXS15mkII active subwoofer is the new version of the DXS15.
It drops even lower in the 40Hz low frequencies and with its 135dB of SPL it delivers powerful, punchy and vibrant bass.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Active subwoofer |
| Maximum power : | 1020 W |
| RMS power : | 800 W |
| SPL Maximum : | 135 dB |
| Frequency response : | 40 - 150 Hz |
| Connectors : | - 2 entrées XLR, 2 sorties XLR Thru/Post HPF |
| Bluetooth : | No |
| Else : | - Adjustable low pass filter (80, 100, 120 Hz) - Cardioid mode |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 15" |
| Length : | 61.4 cm |
| Width : | 48 cm |
| Height : | 61.1 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 36 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | Wood |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Sound speakers

