Yamaha DXS18 Subwoofer
Item No. : 172418
| Maximum power : | 1600 W |
| Color : | Black |
Boullard Price:
1'670.–The specialist's opinion
The Yamaha ProAudio DXS18 subwoofer will amaze you with its powerful sub-bass that makes your body vibrate.
A system made up of 2 DXS18 and 2 DZR12 boxes for example, will allow you to have a professional system with an incredible sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Active subwoofer |
| Maximum power : | 1600 W |
| SPL Maximum : | 136 dB |
| Frequency response : | 30 - 150 Hz |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - Entrées : 2 x Combo XLR/Jack 6.35mm - Sorties/Thru : 2 x XLR |
| Bluetooth : | No |
| Else : | - Controls: Independent gains for each entry |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 18" |
| Length : | 72 cm |
| Width : | 55 cm |
| Height : | 65.7 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 48.9 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Sound speakers

