Teenage Engineering OP-1 Field
Item No. : 199193
| Number of voices : | 6 |
| Number of keys : | 24 |
| Color : | silver gray |
Boullard Price:
1'699.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The OP-1 Field is Teenage Engineering's flagship all-in-one battery-powered synthesizer, sampler and Rhythm box.
It offers a host of features, including a built-in speaker, microphone, Numerous effects, vocoder, FM radio, Bluetooth MIDI and even a velocity-sensitive keyboard.
It's the most powerful portable Synthesizer on the market.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Field |
| Configuration | |
| Number of voices : | 6 |
| Number of keys : | 24 |
| Oscillators : | Digital |
| Nombre de preset : | 12 Synthesis motors |
| Menu : | Sampleur, drum machine, séquenceur, tape recorder |
| MIDI in out : | Yes |
| Feed type : | Built-in rechargeable |
| Headphone output : | Yes |
| Finishing | |
| Color : | silver gray |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 28,8 cm |
| Width : | 10,2 cm |
| Height : | 2,9 cm |
| Weights : | 0.6 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers





