Soma Synths TERRA Organic Dark
Item No. : 203822
| Number of voices : | 1 - 12 (depending on the algorithm) |
| Number of keys : | 12 |
| Color : | Organic Dark |
Boullard Price:
1'449.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The SOMA Terra Synth is a synthesizer like no other, joining nature and technology in a perfect balance of simplicity and versatility.
Behind its extremely simple interface and superb wooden design lies a complex polyphony and microtonal Synthesizer.
It provides a vast, flexible palette of sounds, from beautiful classical tones to complex atonal noise, and offers smooth or rapid transitions between these extremes.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 1 - 12 (depending on the algorithm) |
| Number of keys : | 12 |
| Type of keys : | Velocity sensitive touch sensors |
| Nombre de preset : | 96 |
| Number of programs : | 32 Synthesis algorithms |
| MIDI in out : | Yes |
| Feed type : | DC 12V 0.2A |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | L, R TS/TRS 6.35 mm jacks |
| Finishing | |
| Color : | Organic Dark |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 40.5 cm |
| Width : | 36.5 cm |
| Height : | 5.7 cm |
| Weights : | 2.2 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers






