Roland FANTOM 7 EX
Item No. : 205016
| Number of voices : | 256 |
| Number of keys : | 76 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
The Roland FANTOM 7 EX is designed to create without brakes, thanks to an ultra-versatile architecture that lets you bring your musical ideas to life in seconds.
Freely combine internal tone generators to create classic tones, unique voices and complex sound textures.
Explore fluid composition tools and recall complex creative environments at the touch of a button. Augmentation your possibilities with built-in control modes from the best music production software. And go even further with the extensive premium sound collections on Roland Cloud.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | FANTOM |
| Configuration | |
| Number of voices : | 256 |
| Number of keys : | 76 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Ribbon Controller : | Yes |
| Aftertouch : | Yes |
| Envelope curves : | A D S R |
| VCA : | Yes |
| Sequencer : | Yes |
| Nombre de pistes : | 16 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Menu : | Color touch screen |
| Software Included : | Ableton Live Lite |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Sustain pedal : | Yes |
| Feed type : | AC adapter |
| Headphone output : | 1 x 6,35 mm |
| Line output : | 2 x 6.35 mm TRS (hand), 4 x 6.35 mm TRS (assignable) |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1084 mm |
| Width : | 403 mm |
| Height : | 106 mm |
| Weights : | 15.3 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers







