Roland Juno-D6 61-note synthesizer with Zen-core engine
Item No. : 206858
| Number of voices : | 64 |
| Number of keys : | 61 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
The Roland JUNO-D6 is the perfect Synthesizer for aspiring stage musicians and creatives.
This lightweight, portable keyboard features Roland's pro-quality tone generator and intuitive control panel.
It lets you play in a band or create new tunes thanks to a massive sound palette, an eight-track sequencer and versatile connectivity. Play while on the go with portable battery power via USB-C And stay inspired by retrieving new sounds from Roland Cloud.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Juno |
| Configuration | |
| Number of voices : | 64 |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Envelope curves : | ADSR |
| Sequencer : | Yes |
| Nombre de pistes : | 8 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | 3800 sounds and 95 drum kits (expandable) |
| Nombre de user : | 128 scenes x 2 banks |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Feed type : | AC Adaptor or USB bus power supply (USB Type-C(R) port) |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1,005 mm |
| Width : | 324 mm |
| Height : | 94 mm |
| Weights : | 5.8 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers







