Clavia Nord Electro 7 HP
Item No. : 213419
| Number of voices : | 120 |
| Number of keys : | 73 |
| Color : | Rouge |
Product variations
The specialist's opinion
The Nord Electro 7 HP lifts the Electro Series to the top with a powerful new synthesizer section, dedicated effects per section and a refined control panel featuring a high-resolution color display.
Combining the latest piano features with the organ and rotary speaker of the acclaimed Nord Organ 3, the Nord Electro 7 offers exceptional versatility in a lightweight, stage-ready instrument.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Nord Electro |
| Configuration | |
| Number of voices : | 120 |
| Number of keys : | 73 |
| Type of keys : | Weighted |
| Menu : | Organ, Piano and Synth sections |
| Number of programs : | 500 : 20 banks with 25 programs |
| Pitch wheel : | Pitch stick |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Feed type : | Interne |
| Headphone output : | 1 x 6,35 mm |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Rouge |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1070 mm |
| Width : | 341 mm |
| Height : | 130 mm |
| Weights : | 13 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Sweden |

Our specialists at your service
Synths & Samplers

















