Rode VideoMic Pro R
Item No. : 169022
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Supercardioïde |
The specialist's opinion
The Rode VideoMic Pro R is a camera microphone that attaches to the flash shoe thanks to the Rycote suspension which attenuates vibration noises.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Power supply : | Piles |
| Frequency response : | 40Hz - 20kHz |
| SPL Max : | 134 dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | -32.0dB re 1 Volt/Pascal |
| Else : | The holder allows to adapt to the flash shoe of a digital camera or a video camera. It also incorporates a pin to adapt it to a 3/8 "format pole. |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 100 x 75 x 170 mm |
| Weights : | 85 g |

Our specialists at your service
Video
