Rode VideoMic Pro + - Condenser microphone for video cameras or digital cameras
Item No. : 182311
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Supercardioïde |
The specialist's opinion
The RØDE VideoMic Pro + is a camera microphone with an integrated Rycote suspension.
Its many functions such as gain control and high pass filter make it a valuable tool for your recordings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Power supply : | USB ou Piles |
| Frequency response : | 20 - 20000 Hz |
| SPL Max : | 133 dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Else : | - Gain control: 3 positions - High pass filter: 2 positions |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 170 mm |
| Weights : | 122 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Foam windshield, LB-1 battery (3.8 V / 1600 mAh / 6.08 Wh), micro USB cable and stereo jack cable |

Our specialists at your service
Video
