Vincent Bach LT42A Stradivarius Tenor Trombone Bb / F
Item No. : 162231
| Range : | Tenor |
| Material : | Brass |
| Tone : | Sib / Fa |
Boullard Price:
7'529.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Beautiful high-end hand-made paper clip.
The bell is hammered by hand and the trombone is equipped with a René Hagmann Free Flow rotary piston.
It is very balanced, with a magnificent sound that responds very well depending on the musician's playing. The slide is light making it easy to play quickly. It is ideal for professional soloists or large orchestras.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Range : | Tenor |
| Material : | Brass |
| Tone : | Sib / Fa |
| Bore : | 13,90 mm |
| Bell diameter : | 216 mm |
| Pavilion : | Brass |
| Slide : | Fine nickel silver |
| Finishing | |
| Finishing : | Verni |
| Accessories | |
| Accessoires : | Luxury wooden case and original VINCENT BACH 6 1 / 2A mouthpiece |

Our specialists at your service
Brass







