Vincent Bach Tenor Trombone Bb / F 42AF Stradivarius 42AF
Item No. : 199915
| Range : | Tenor |
| Material : | Brass |
| Tone : | Sib / Fa |
Boullard Price:
6'759.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Very high quality trombone.
The horn is fully hand hammered providing a warm round tone and excellent projection.
Its specific nut requires little maintenance for long durability. Very popular in orchestra and solo.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Range : | Tenor |
| Material : | Brass |
| Tone : | Sib / Fa |
| Bore : | 13.90 mm |
| Bell diameter : | 216 mm |
| Pavilion : | Brass |
| Slide : | Internal nickel silver slides, external brass slides |
| Finishing | |
| Finishing : | Verni |
| Accessories | |
| Accessoires : | Embouchure originale VINCENT BACH 6 1/2A Etui bois de luxe |

Our specialists at your service
Brass





