Küng Superio Sopranino Grenadilla (2207)
Item No. : 180668
| Register : | Sopranino |
| Tone : | F |
| Material : | Grenadille |
Product variations
The specialist's opinion
The "Made in Switzerland" flute!
The Superio flutes are designed for experienced flautists.
The Grenadilla, very dense wood, offers a clear, brilliant sound, a very beautiful resonance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Register : | Sopranino |
| Tone : | F |
| Material : | Grenadille |
| Fingering : | Baroque |
| Holes / Keys : | Double |
| Tuning fork : | 442 Hz |
| Cap height (block) : | Top |
| Window : | Large |
| Bore : | Large |
| Interior treatment : | Paraffin |
| Exterior treatment : | Almond oil |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 24,2 cm |
| Weights : | About 68g |

Our specialists at your service
Flutes





