Fusion Urban Backpack Bag for 3 Trumpets black and blue
Item No. : 200127
| Instrument : | 3 Trumpets |
| Color : | Black and blue |
The specialist's opinion
Lightweight and ergonomic bag to easily carry 3 trumpets.
Carried as a backpack, this bag is very comfortable and its pockets can hold scores and accessories without any problem.
Very practical for orchestral musicians.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Instrument : | 3 Trumpets |
| Color : | Black and blue |
| Outer material : | Fabric |
| Interior material : | Mousse |
| Protection thickness : | 20 mm |
| Pockets : | 4 |
| Dimensions and weight | |
| Exterior dimensions : | 630 x 360 x 360 mm |
| Interior dimensions : | 590 x 220 x 250 mm |
| Weights : | Environ 2.6 kg |

Our specialists at your service
Wind instruments Accessories
