Castagnari Giordy
Item No. : 199216
| Voice C. : | 1 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 1 kg |
Boullard Price:
1'170.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Castagnari Giordy is a tiny diatonic accordion, but it is not a toy.
Lightweight, practical, elegant with its solid wood case, it will be ideal for the youngest, beginners or anyone looking for an instrument that is easy to transport, but powerful.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Tone : | sol/do |
| Voice C. : | 1 |
| C-System : | 12 |
| Keyboard : | Open |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Voice B. : | 1 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 95 mm |
| Height : | 140 mm |
| Weights : | 1 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

